Joanna Decowska
Joanna Decowska, 2016, archiwum J. Decowskiej, 2016.
- imię i nazwisko: Joanna Decowska
- rok i miejsce urodzenia: 1969, Świętochłowice
- miejscowość/województwo zamieszkania/tworzenia: Wojkowice, województwo śląskie
- region: Górny Śląsk
- dziedzina: malowanie na tkaninie, hafciarstwo, krawiectwo
- wykształcenie/wykonywany zawód/czym zajmuje się na co dzień: wykształcenie ekonomiczne i plastyczne, była studentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, właścicielka firmy wArto warsztaty artystyczne
- Kontakt przez fanpage na Facebook’u: https://www.facebook.com/warto.warsztaty/
Joanna Decowska szycia, szydełkowania i haftu uczyła się od swojej mamy i babci. Robienia frędzli do chust i innych odmian haftu uczyła się z kolei sama, podpatrując techniki innych twórców i korzystając z zachowanych eksponatów zarówno z własnej kolekcji, jak i tych zlokalizowanych w muzeach, szczególnie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Swoje umiejętności doskonaliła inspirując się innymi twórczyniami i twórcami, także tymi prezentującymi swoje techniki w Internecie.

Sceniczne stroje rozbarskie, Zespół Pieśni i Tańca Dobczyce, 2016, fot. J. Decowska.
Ze strojem ludowym pierwszy raz zetknęła się gdy występowała w amatorskim zespole w szkole podstawowej. Świadomie zainteresowała się nim po wstąpieniu do Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Ekonomicznego „Silesianie” w Katowicach. W 2012 r. wzięła udział w pierwszym święceniu pokarmów w strojach śląskich w parafii pw. Jacka w Bytomiu. Spotkanie z osobami w autentycznych strojach, a nie tylko w kostiumach scenicznych, zrobiło na niej duże wrażenie. Obecnie sama też nosi stroje. Po rozbarsku ubiera się na uroczystości kościelne oraz na Święto Stroju Śląskiego, czasem używa go w pracy. Na inne okoliczności – do pracy czy na uroczystości rodzinne – ubiera się w wykonane przez siebie stroje inspirowane śląskim strojem ludowym.
Sceniczny strój raciborski, Zespół Pieśni i Tańca Silesianie, 2022, fot. D. Wysocki.
Jej pierwszym dużym przedsięwzięciem związanym ze strojami był projekt „Malowany Śląsk”, w ramach którego oprócz zapoznania uczestników ze śląskimi tradycjami, szczególną uwagę zwróciła na motywy malowane śląskiego stroju, szczególnie fartuchów. Ponieważ projekt wzbudził duże zainteresowanie w regionie, Joanna Decowska zdecydowała się na założenie własnej pracowni i od tej pory, oprócz prowadzenia licznych warsztatów, zajmuje się również projektowaniem i wykonywaniem strojów. Szyła i haftowała już stroje z różnych regionów Polski, ale specjalizuje się głównie w strojach górnośląskich: rozbarskim, raciborskim, opolskim, pszczyńskim. Jeśli uszycie niektórych z zaprojektowanych przez siebie ubrań zleca innym krawcowym i hafciarkom, czuwa nad ich jakością oraz tym, by były one wierne tradycji. Swoje dzieła tworzy zarówno tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi metodami. Ważna dla niej jest nie tylko materialna forma stroju, ale również komunikat, jaki ma on ze sobą nieść. W doborze tkanin i aplikacji pasmanteryjnych stara się, by wykonane przez nią ubiory były jak najbardziej ekologiczne. W swojej pracy skupia się głównie na malowaniu śląskich wstążek i fartuchów oraz na hafcie i robieniu frędzli.
Stroje Rzeszowskie, 2018, fot. J. Decowska.
Wykonywane w jej pracowni ubiory dzieli na trzy kategorie:
- Rekonstrukcje dla muzeów i indywidualnych klientów. Autorka przy ich projektowaniu i wytwarzaniu posługuje się eksponatami muzealnymi, własnymi zbiorami, a także literaturą fachową i konsultacjami z etnografami.
- Kostiumy dla zespołów ludowych. Podczas ich wykonywania posługuje się wiedzą uzyskaną podczas prac rekonstrukcyjnych oraz doświadczeniem związanym z występami na scenie w zespole „Silesianie” (od roku 1988). Stara się, by były jak najwierniejsze tradycji, ale wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom klientów.
- Etnodizajn, czyli liczne projekty współczesne inspirowane tradycyjnymi śląskimi wzorami. Odbiorcami są zarówno artyści, jak i osoby indywidualne, które przez ubiór chcą zakomunikować swoją miłość do regionu. Jednym z bardziej charakterystycznych projektów była suknia ślubna inspirowana panieńskim strojem rozbarskim. Obecnie w przygotowaniu jest kolekcja stylizowanych strojów w duchu recyklingu i zero waste.
Suknia ślubna inspirowana strojem rozbarskim, 2019, fot M. Wawoczny.
Artystka zajmuje się ponadto renowacją starych strojów. W swojej pracy wykorzystuje umiejętności zdobyte w szkole plastycznej. Oprócz szycia Joanna Decowska prowadzi liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych, na których uczy technik malowania na tkaninach, haftu oraz przekazuje wiedzę i pasję do tradycyjnych strojów śląskich. Dla artystki ważne jest, by ich uczestnicy mogli wykonane przez siebie elementy stroju używać na scenie lub nawet na co dzień. Jest autorką szablonów z wzorami kwiatowymi do malowania fartuchów. Fartuch można więc nie tylko u niej zamówić, ale i pod jej okiem samodzielnie go ozdobić.
Odbiorcami jej produktów są zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły folklorystyczne, a w jej pracowni zamówić można całe stroje. Te elementy, których nie wykonuje sama, np. buty czy kapelusze, zamawia u innych wytwórców, a klient dostaje cały komplet. Współpracuje też z krawcowymi, które wykonują niektóre z zaprojektowanych przez siebie elementy stroju.
Tok Szoł Izoldy Czmok Dej Pozor, 2021, fot. I. Sobczyk.
Bibliografia
Malowanie fartuchów rozbarskich – ruszają zapisy na warsztaty!, https://muzeum.bytom.pl/?p=20654
Warsztaty malowania fartuchów rozbarskich – fotorelacja, https://muzeum.bytom.pl/?p=20818
Sztrykowane, heklowane, biglowane, http://zyciebytomskie.pl/index.php/ZB/arch_art/sztrykowane-heklowane-biglowane
Opracowanie: Tymoteusz Król